חלקיקי ההצלחה מרקדים סביב ד"ר פיימר

בוגרת מעוררת השראה ואלגוריתמאית בחברת נובה

26 ינואר 2021
ד"ר פיימר - בוגרת מעוררת השראה ואלגוריתמאית בחברת נובה

ד"ר דפנה פיימר מכהנת כאלגוריתמאית בחברת נובה מ-2015. אלמלא פנתה לתחום ההנדסה לבטח היתה רקדנית מצליחה, אך במקום זאת החליטה להשלים את הדוקטורט שלה באוניברסיטת תל אביב ובמסגרתו תרה אחר חלקיק אלמנטרי חדש וארוך-חיים.

 

מציאות הקורונה אשר פקדה את מחוזותינו בשנת 2020 הציבה לא מעט אתגרים, אולם לשמחתנו היו גם התחלות מרתקות כמו הצטרפותה של חברת נובה לארגון עמיתי התעשייה של הפקולטה להנדסה. נובה היא ספקית מובילה של פתרונות מטרולוגיה חדשניים, המשמשים בבקרת תהליכי ייצור בתעשיית המוליכים למחצה (Semiconductors). יכולתה הייחודית של החברה לספק פתרונות מדידה אופטיים ומבוססי X-ray מאפשרת ללקוחותיה לשפר את ביצועיהם, להגביר את תפוקת הייצור ולהאיץ את קצב ההגעה לשוק. אם זה לא מספיק, אז שווה גם לדעת שהיא אחת מ-20 חברות ההייטק שהכי טוב לעבוד בהן בישראל לפי מדד BDI, ואף איתן אופנהיים, נשיא ומנכ"ל החברה, נבחר לאחד מעשרת המנכ"לים המובילים במשק הישראלי על ידי כלכליסט.

 

אז רגע אחרי ש-2021 החלה, הצלחנו לעצור את דפנה מהמרוץ האישי שלה ולמדנו ממנה רבות על קריירה, אקדמיה, נשיות והצלחה.

 

דפנה, תספרי לנו על מקום העבודה הראשון שלך

אחרי הדוקטורט חיפשתי עבודה זמן רב, ולבסוף הצטרפתי כאלגוריתמאית לחברת סטארט-אפ קטנה בתחום המסחר בניירות ערך. לפעמים האווירה שם הייתה דינמית ומתוחה עד כדי התעופפות חפצים באוויר.

 

מה למדת?

בשנת 2001 סיימתי את התואר הראשון בלימודי פיסיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן. לאחר מכן המשכתי לתואר השני באסטרופיזיקה תיאורטית באוניברסיטה העברית, אותו השלמתי ב- 2005, ובשנת 2015 סיימתי את הדוקטורט באוניברסיטת תל אביב בתחום של פיסיקת החלקיקים.

 

מה חקרת במסגרת הדוקטורט?

הדוקטורט שלי היה בנושא חיפוש אחר חלקיק אלמנטרי חדש ארוך-חיים.
בהתבסס על נתוני מאיץ החלקיקים באוניברסיטת סטנפורד, חיפשתי הוכחה לקיומו של חלקיק שיכול להרכיב את החומר האפל ביקום. ה"חתימה" הספציפית שחיפשתי היא של חלקיק שמתפרק לחומר מהמודל הסטנדרטי לאחר זמן ארוך יחסית.

 

תשתפי אותנו ברגע מכונן בחייך

כשהייתי מתרגלת בקורס פיסיקה למהנדסים בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב, בזמן שפתרתי תרגיל על הלוח, לפתע נפלה לטאה מהמזגן שמעלי ממש בסמוך אלי. קפאתי במקום בעוד שהלטאה רצה לפינה. מתוך כיתה של 40 סטודנטים הייתה סטודנטית אחת שישבה בשורה הראשונה. היא כנראה הבחינה במצוקתי ושאלה אם הלטאה מפריעה לי להמשיך את השיעור. השבתי בחיוב, והיא בתגובה קמה, הלכה לעבר הלטאה, הרימה אותה בכפות ידיה ושחררה אותה מחוץ לחלון. אני עדיין בהלם.

 

תספרי לנו על תרומה משמעותית שלך בפיתוח המוצר

כשהצטרפתי לנובה חבר לצוות שלי התחיל בפיתוח אלגוריתם ייחודי. במקרה היו לי הכלים הטכניים לפתח דגם שהפך את האלגוריתם לנגיש לכל קבוצת מהנדסי האפליקציה. נגישות זו עזרה בשכלול האלגוריתם והפיכתו ליעיל ומרכזי בפתרונות ללקוחות נובה רבים.

 

תכניסי אותנו ליום בחייך בחברת נובה

אני מגיעה למשרד בסביבות 8 בבוקר, מסתכלת על לו"ז הפגישות ומתכננת את המשימות היומיות בהתאם. אני עובדת על עיצוב, פיתוח ומחקר של אלגוריתמים שיסייעו ללקוחות נובה למדוד בצורה מדויקת ויעילה את הפיתוחים האחרונים. בין לבין יש פגישות עם חברי לצוות, עם קבוצת האלגוריתמים, מהנדסי אפליקציה, מפתחי תוכנה ועוד. פעמיים בשבוע אני מתחילה את היום בשיעור פילאטיס או יוגה בנובה. לעיתים קרובות יש הפתעות שמחכות לנו במטבח או על השולחן, וכמובן שאחת המשימות היומיות המאתגרות היא לבחור מה להזמין לארוחת צהרים.

 

האם את מרגישה ששברנו את תקרת הזכוכית או שעדיין יש לאן לשאוף?

כשיהיה ייצוג הולם של כל הקבוצות המגדריות והאתניות, במדע, בפוליטיקה, בכלכלה ובכל מוקדי הכוח, וכשפערי השכר ביניהם יצטמצמו נוכל לומר שהגענו אל היעד. אני שמחה לחיות בתקופה שבה המודעות לשוויון גוברת ושהעולם מתקדם בכיוון חיובי, אך בהחלט יש עוד לאן לשאוף.

 

יש לך טיפים לסטודנטיות הצעירות או לאילו הפוטנציאליות בתחום ההנדסה?

לימדתי בפקולטה להנדסה במשך 4 שנים. לאורך כל התקופה שמחתי מאוד לראות ייצוג גדול של סטודנטיות בפקולטה. כולן חכמות, רציניות ומבטיחות. חשוב שהסטודנטיות תהיינה מודעות ליכולות וליתרונות שלהן, להשקעה, להתמדה ולשאפתנות שהן מפגינות, ושהן תהיינה גאות בהישגיהן.

קראתי מחקר שהראה כי גברים מעזים לשאול יותר שאלות מנשים במהלך שיעור, ושמרצים נוטים לענות תחילה לגברים, וכן מעניקים להם עדיפות ברשות הדיבור. בדקתי זאת על עצמי ולהפתעתי גיליתי שיש בכך אמת גם לגבי. מאז עשיתי מאמץ מודע לתקן את עצמי ולתת את רשות הדיבור לסטודנטיות. גם סטודנטיות יכולות לבדוק אם הדינמיקה הזו נכונה לגביהן, ואם כן, לנסות להגביר באופן מודע את תכיפות שאלותיהן ואת קולן, כך שיוכלו להתקדם ולהבין את החומר אף יותר.

 

נובה שותפה חדשה בארגון עמיתי התעשייה של הפקולטה להנדסה – מהי לדעתך החשיבות של הקשר בין האקדמיה לבין התעשייה?

בתעשייה, כמו באקדמיה, יש יתרון גדול ליצירתיות ולחדשנות. לפעמים אנו מחפשים את הרעיון המקורי הבא, גם כשנדמה שכבר חשבו וניסו את הכל. לכן בנובה תמיד אוהבים לשלב הרצאות של אקדמאים - אין לדעת מה יצית את ההשראה לרעיון ולשיתוף הפעולה הבא.

תהליך מציאת העבודה הראשון שלי לקראת סוף הלימודים היה ארוך ומתסכל למדי. על אף הכיוונים והכלים שנתנו לנו בסדנה לקראת סיום הדוקטורט, לא היו לי הצעות קונקרטיות או קשרים בעולם התעשייה. אירועי גיוס והרצאות אורח באוניברסיטה מחברות כמו נובה יכולים לסייע מאוד לסטודנטים במעבר מתארים מתקדמים לתעשייה, ובחשיפה למקומות עבודה שבהם יוכלו לנצל את הידע והכלים שרכשו בלימודים.

בהזדמנות זו שווה להזכיר שבמרץ יתקיים יום זרקור של נובה עבור הסטודנטים-יות ובוגרי הפקולטה להנדסה, וכן בימים אלו אנו מגייסים אלגוריתמאים מנוסים לקבוצת האלגוריתמים ולקבוצת ה-CTO.

 

3 סיבות מדוע כדאי להצטרף למשפחת נובה:
1. עבודה מעניינת בתחום מרתק ומתפתח שמשפיע על חיי היום יום של כולנו.

2. בנובה יש סביבת עבודה נעימה ומפנקת עם אנשים איכותיים, מוכשרים ומפרגנים. האווירה הכללית מאפשרת איזון בריא בין עבודה, משפחה, התנדבות וספורט.

כבונוס, אפשר ליצור קשרים עם עמיתים לעבודה בטיוואן, יפן, סין קוריאה וארה"ב, וללמוד על התרבויות, החגים והמנטליות של מדינות רבות מסביב לעולם.

3. ברז הסודה.

 

כמה טוב היה לך להיפרד מ-2020 ולמה תתגעגעי?

אתגעגע לריחוק החברתי שנתן לגיטימציה להימנע מאירועים גדולים אליהם הוזמנתי בגלל הרגשת מחויבות ושבזמנים כתיקונם לא נעים לסרב...

 

רגע לפני סיום, אם לא היית מהנדסת מה היית בוחרת להיות ומהו תחום המחקר שמסקרן אותך?

אם לא הייתי פיסיקאית הייתי רקדנית. זה היה החלום שלי מגיל קטן, אך לא הסתייע.

יש הרבה תחומי מחקר שמסקרנים אותי, ביניהם הנדסה גנטית, פסיכולוגיה וכמובן אסטרופיזיקה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive