קתדרות

 

הקתדרה לתורת האינפורמציה הקתדרה לתורת האינפורמציה

מופקד: פרופ' מאיר פדר

המהפכה הדיגיטלית של השנים האחרונות מקורה בתורת האינפורמציה. תורה זו שנולדה עם מאמרו המהפכני של קלוד שאנון "A Mathematical Theory of Communication" בשנת 1948, עוסקת במערכות תקשורת, בשידור נתונים, בדחיסת נתונים ואותות (למשל אודיו, תמונות ווידאו) בהצפנה, ובכל האספקטים של מערכות המידע הכוללים  עבוד, זכרונות, סינון רעשים, תיקון שגיאות, מודולציה, דגימה ועוד. תורת האינפורמציה חזתה את העולם הדיגיטלי: התורה הגדירה את המושג "ביט" ליצוג יחידת האינפורמציה הבסיסית. מושגים מרכזיים נוספים בתורה הם "אנטרופיה" כמדד לכמות האינפורמציה במקור, "אינפורמציה הדדית" כמדד לקשר בין שני מקורות, ו"קיבול הערוץ" המגדיר את הקצב המקסימלי שבו ניתן לשדר באופן אמין בערוץ תקשורת רועש. תורת האינפורמציה כתורה מתמטית, מגדירה באופן מדויק את הניתן להשגה מבחינת קצביי שידור, אחסון בזכרון או יצוג נתונים, ומספקת טכניקות להגיע לביצועים האופטימליים. עם ההתקדמות הטכנולוגית, טכניקות אלו ניתנות לישום באופן זול וזמין, לקהל הצרכנים הרחב, הנהנה מפירות המהפיכה הדיגיטלית.

לתורת האינפורמציה השפעה רבה מעבר לישומים ההנדסיים. למשל, תורת ההסתברות מושפעת ויש אף האומרים ניתנת לבניה מתוך תורת האינפורמציה. ישומי תורת האינפורמציה בסטטיסטיקה ברורים - חזוי, שערוך, למידה וכו' מטרתם להסיק ולמצות את ה"אינפורמציה" הרלוונטת מהנתונים הנצפים. קיים קשר בין תורת האינפורמציה למכניקה סטטיסטית ותרמודינמיקה (מושג ה"אנטרופיה" משותף לשתי התורות) וכן לדיסציפלינות מדעיות נוספות במתמטיקה, מדעיי המחשב, פיסיקה, בלשנות ועוד.

הקתדרה בתורת האינפורמציה תומכת במחקר המתרכז עתה במספר נושאים. נושא מרכזי, תיאורטי עוסק בניתוח ופיתוח שיטות "אוניברסליות" כלומר שיטות שאינן תלויות בהנחות לגבי מקורות האינפורמציה וערוציי התקשורת, אלא יכולות להתאים את עצמן וללמוד מה שקורה בפועל. תחום מחקר נוסף הוא תקשורת אלחוטית המציבה אתגרים רבים עקב אי-הוודאות בערוץ התקשורת במיוחד ברשתות אלחוטיות עם מספר ערוצים, הפרעות הדדיות, ממסרים וכו'. במחקרים נוספים מפותחים חסמים: תורת האינפורמציה מספקת חסמיי ביצועים אסימפטוטיים, אולם בסיטואציות מעשיות ניתן להגיע לחסמים הדוקים, לא-אסימפטוטיים המייצגים מצבים אמיתיים. לבסוף יש לציין מחקרים נוספים הקושרים ומשתמשים בתורת האינפורמציה לפתרון בעיות סטטיסטיות, מחקרים המקשרים את תורת האינפורמציה לתורת המערכות הדינמיות, וכן מחקרים עם ישומים מעשיים בעבוד אותות. פירוט נוסף של המחקרים ניתן למצוא באתר.


הקתדרה לעיבוד אותות

מופקד: פרופ' אנטוני וייס

 

הקתדרה במיקרואלקטרוניקה ע"ש הנרי ודינה קרונגולד"

מופקד: פרופ' ויאצסלב[סלבה] קרילוב

 

הקתדרה ע"ש גורדון.

מופקד: פרופ' משה טור

 

הקתדרה לאופטו-אלקטרוניקה ע"ש חנה והיינריך מנדרמן:

מופקד: פרופ' שלמה רושין

 

הקתדרה לננוטכנולוגיות מידע ע"ש ברנרד שוורץ.

מופקד: פרופ' יוסי שחם

 

הקתדרה לננו פוטוניקה ע"ש מרקו ולואיז.

מופקד: פרופ' עדי אריה


​הקתדרה לתורת הקידוד בתקשורת

מופקד: פרופ' סימון ליצין

 

הקתדרה התקציבית לסוליטונים אופטיים.

 

קתדרת קרנצברג בהנדסת פלסמה.קתדרת קרנצברג בהנדסת פלסמה..

מופקד: פרופ' חגית מסר-ירון

 

הקתדרה לאלקטרוניקה ע"ש יוקל.

מופקד: פרופ' אהוד הימן

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive