מעבדות מחקר והוראה

  • מעבדות הוראה
  • מעבדות מחקר

המעבדה לאופטיקה ופוטוניקה. פרופ' אבישי אייל

מהנדס מעבדה : דר' נחום גורבטוב (טל. 03-6407374)

אתר המעבדה

מיקום: חדר 250, בניין וולפסון

טל. 03-6407365

במעבדה לאופטיקה ופוטוניקה אנו עוסקים בנושאים שונים הקשורים למדידות, חישה ותקשורת באמצעים אופטיים. באחד מן הפרויקטים אנו מפתחים רשת של חיישנים אקוסטיים מסיבים אופטיים המתאפיינת בהפסדים נמוכים במיוחד. רשת החיישנים ממומשת ממערך של סיבים משמרי קיטוב ופועלת על ידי מדידה דינאמית של טרנספורמציית הקיטוב של המערכת. את נתוני הקיטוב אנו מתרגמים לאותות האקוסטיים שנמדדו בעזרת אלגוריתם עיבוד אותות ייחודי. בפרויקט אחר אנו מפתחים שיטות חדשות למדידות רפואיות לא פולשניות בעזרת ספקטרוסקופיה ודימות פוטואקוסטיים. בשיטות אלו אנו מעררים את התווך הביולוגי בעזרת אור מאופנן וקולטים את הגלים האקוסטיים הנוצרים בו בעזרת מתמרי אולטרה-סאונד. לשיטות אלו יש יישומים אפשריים רבים כגון זיהוי של חלבונים בעין הקשורים במחלת האלצהיימר ומיפוי של זרימה בכלי דם.
 

המעבדה לחקר ראיה. דר' חדוה שפיצר

אתר המעבדה

מיקום: בנין כתות חדר 107

מעבדת הראיה מתרכזת בחקר מנגנונים במערכת הראיה באמצעות ניסויים פסיכופיזיים ובעיקר באמצעות מודלים חישוביים ואלגוריתמים נגזרים. מבין המנגנונים נמנים  מנגנוני אדפטציה לאור וצבע  וכפועל יוצא מפותחים  גם אלגוריתמים ריאיתיים לדחיסת התחום הדינמי הרחב, השלמת מתארים, הגברת קונטרסט של מרקמים

לצורך  שיפור תמונות אכרומטיות  (כולל תמונות (IR וכרומטיות עבוד תמונות רפואיות: רנטגן, CT, ממוגרפיה, תרמו גרפיה, אולטרא סאונד ולפרוסקופיה. כמו כן נחקרים מנגנונים להיווצרות משטחים כרומטיים מקצוות  (גם חלקיים) מנגנונים לקבלת צורות רק ממידע של תנועה, תנועות עיניים ועוד. אלגוריתמים למודלים אלו מפותחים במעבדה כולל עבור גם אלגוריתמים להגברה, גילוי, סגמנטציה וקלסיפיקציה

 

המעבדה לפיתוח מיקרו וננו טכנולוגיות עבור יישומי חישה ביולוגיים. ד"ר אלכסנדרה איזנברג טל: 8298

מיקום: בנין מעבדות חשמל חדר201, 214 ו- 314.

טל. 9459/ 6827/ 03-6408064

המעבדה עוסקת בפיתוח מיקרו וננו טכנולוגיות עבור מעגלים אלקטרוניים וחישה ביולוגיים. כמו כן אנו עוסקים בפיתוח טכנולוגיות לייצור אלקטרודות גמישות למגוון רחב של כגון מעגלים מודפסים, חישה ביולוגית ושתלים.המעבדה כוללת פוסט דוקטורנט, שמונה דוקטורנטים, 12 סטודנטים לתואר שני וארבעה אנשי צוות.ציוד עיקרי במעבדה כולל מערכות איפיון חשמליות ואלקטרו חשמליות, תא כפפות אורגני, תנור ואקום גבוה, ומערכת אופטית לחישה של סיגנלים חשמליים.
 

מעבדת אלגוריתמים. מעבדה משותפת של פרופ'  דנה רון, פרופ' גיא אבן ופרופ' בועז פת-שמיר

אתר המעבדה

מיקום: בניין תוכנה, חדר 210.
 

המעבדה לעיבוד אותות מרחבי – פרופ' חגית מסר-ירון

במעבדה עובדים סטודנטים לתואר שני ושלישי על מחקר בעבוד אותות בתחומים מגוונים, כגון שערוך כמות משקעים על פי נתוני תקשורת בין תחנות בסיס סלולריות, זיהוי אותות נוירולוגים במוח, שערוך פרמטרים קוסמולוגים ממדידות של קרינת הרקע הקוסמית. מחקר תאורטי בתורת השערוך בנושא חסמים על שגיאת השערוך, ומחקר בתורת התקשורת בניהול דינאמי של ספקטרום בערוצי הפרעה. במעבדה 7 עמדות עבודה, המאוישות ע"י הסטודנטים, וכמו כן, שני מחשבים מיבצעיים, שאוספים ואוגרים מידע בזמן אמת לניסויים במדידות משקעים על פי נתונים של תקשורת בין תחנות בסיס סלולריות.

 

מדידות אופטיות מיקרוסקופ כח אטומי. ראש המעבדה: פרופ' יוסי רוזנוקס

מנהלת המעבדה: אירנה צימברוב, טל: 7974 /8298

אתר המעבדה

מיקום:  בניין וולפסון מעבדות חשמל, חדרים 204-205, 210-213.

טל. 03-6406248, 03-6407974, 03-6408298.

המרכז לננו-מדע וננו-טכנולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב, חדר 025.

טל. 03-6407179, 03-6408934.

המעבדה נחנכה בשנת 1996. תחומי המחקר בהם עוסקת הקבוצה של פרופ' רוזנוקס כוללים:
  • מדידות חשמליות בסקלה ננומטרית בעיקר באמצעות מיקרוסקופית כוח אטומי מסוג גשש קלווין, טרנזיסטורי אפקט שדה ביולוגיים, דינמיקה והולכה של נושאי מטען במוליכים למחצה, שיחזור תמונות של מיקרוסקופית כוח אטומי מסוג גשש קלווין, ממשקים בין חלבונים פוטוסינטטיים לבין מוליכים למחצה והמרה פוטווולטאית. תחומי העניין כוללים חוטי סיליקון ננומטריים, תאי שמש והתקנים וחומרים אלקטרוניים אורגניים.
  • צוות המעבדה כולל: פוסט דוקטורט, אחת-עשר סטודנטים לתואר שני ושלישי ומהנדסת מעבדה אחת.
  • ציוד עיקרי במעבדה: מערכת מיקרוסקופ כוח-אטומי\מינהור בואקום אולטרה גבוה (VT AFM/STM, Omicron) ובטמפרטורה משתנה עם מודול של גשש קלווין; ארבעה מיקרוסקופי כוח אטומי שונים הפועלים בתוך תאי כפפות באווירת חנקן; מערכת ספקטרוסקופית פוטומתח משטחית מערכת פוטולומיניצנסיה בעלת כשר הפרדה זמני של 100 פמטושניות; מיקרוסקופ לייזר קונפוקלי סורק ושתי מערכות זיהוי לאורכי גל בתחום 400-1100 ננומטר.

 

המעבדה לעיבוד אותות שמע

אתר המעבדה

מיקום:  חדר 111, בנין מעבדות חשמל

נושאי מחקר

  • מודלים של אוזן בריאה ופגומה
  • שיפור מובנות דיבור אצל ליקויי שמיעה
  • שמיעה דו-אוזנית
  • מודלים של תאי עצב מחוללי קורלציה
  • ניבוי תופעות תפיסתיות על סמך הפעילות העצבית
 

מעבדת הוראה ומחקר - מעבדת האנטנות. אחראים אקדמיים: פרופ' אמיר בוג ופרופ' רפי קסטנר

אחראי מעבדה: חיים קליינמן

מיקום: חדר 336, בנין וולפסון להנדסה מכנית

מעבדת האנטנות ממוקמת בתא חסר הד (anechoic chamber) בגודל של כ-8×5 מ"ר. בתא מותקנת מערכת מדידת עקומי קרינה ופיזור בשדה רחוק ובשדה קרוב, מתוצרת חב' Orbit-FR. המערכת מאפשרת מדידה אוטומטית של עקומי קרינה במספר קיטובים ומספר חתכים על פני תחום התדר רחב מ-1GHz ומעלה (ציור 1).

 

מעבדה לחקר גלאים והתקנים מוליכים למחצה. אחראי אקדמי: פרופ' אריה רוזין

ציוד: מיקרוסקופ כוחות אטומיים AFM מותאם למדידות חשמליות כולל TORSION TUNA; מערכות Laplace-DLTS; מערכות לאפיון רעש אלקטרוני; מערכות לאפיון התקנים מזוודים ולא מזוודים עד תחום של אלפי וולט; מערכת למדידות ספקטרוסקופיה של גלאים; מערכת גנרטור של קרני X עם מיקוד לכתם מיקרוני. 

תחומי המחקר העיקריים הם: נזקי קרינה להתקנים מוליכים למחצה, חקר תכונות של חומרים חדשים כגון סיליקון-גרמניום עם אטומי ליתיום, חקר ננו-מגעים ודינמיקה של היווצרות מגעים, חקר גלאים לאינפרא-אדום, חקר התקני זכרון מבוססים על מבנה ONO (SiO2-Si3N4-SiO2).

 

המעבדה למיקרו וננו מערכות פרופ' יעל חנין

מנהל מעבדה: משה דוד-פור

אתר המעבדה

מיקום:בנין מעבדות חשמל חדר 207

המרכז לננו טכנולוגיה, חדרים: 05, 06, 07, 08, 39

המעבדה נוסדה בשנת 2003 ועוסקת בעיקר בפיתוח שיטות ומערכות מיקרו וננו חדשניות. עיקר המחקר ממוקד במערכות ביולוגיות. בשיתוף פעולה עם מספר קבוצות, אנחנו עוסקים בפיתוח מערכות לממשקים עצביים, וחקר הרגישות של תאים לטופוגרפית פני שטח. אנחנו גם עוסקים בפיתוח מערכות מכאניות ואופטו-אלקטרוניות מבוססות על ננו-צינוריות פחמן. במעבדה מהנדס מעבדה, פוסט דוקטורנטית, 10 סטודנטי מחקר ושלושה סטודנטים לתואר ראשון. ציוד עיקרי במעבדה כולל: מעבדה לגידול תרביות תאי עצב, מערכות למדידות אלקטרו-פיסיולוגיות, מערכת דפוזיציה מבוססת פלסמה, מערכות אפיון חשמלי ואלקרו-כימיות, מיקרוסקופיה פלורוסנטית ומערכות גידול של ננו-צינוריות פחמן.


מעבדת מעגלים משולבים בתדר גבוה. ד"ר ערן סוחר

מהנדס המעבדה: אביגדור דרוקר

מעבדת RFIC / מעגלים משולבים לתדר גבוה /סוג המעבדה: אלקטרונית

מיקום: בנין וולפסון מעבדות הנדסת חשמל  202-203

טל. 6855

המעבדה עוסקת בתכנון ואפיון מעגלים משולבים בתחומי תדר של גלי רדיו, גלים מילימטריים וטרה-הרץ. המעבדה כוללת כלי תכנון מתקדמים של Cadence ו - ADS ומערך אפיון ישיר על גבי שבב או פרוסה עד לתדר של 325GHz. נחקרים מעגלים מתקדמים לתקשורת מהירה ורחבת סרט (אלחוטית וחוטית) ומעגלים לחישה ולהדמיה בתדר גבוה.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive