על שלמה שמלצר ז"ל מייסד קבוצת שלמה

אודות
1947-2014

שלמה שמלצר נולד ב 1947 ברומניה . ב1948 עלתה משפחתו לארץ והתיישבה בחיפה. לאחר שירותו הצבאי כקצין, הוא נישא לעתליה ב 1968 והחל לעבוד במוסך של אביה. זו הייתה תחילתה של דרך מופלאה ומעוררת השראה.

בשנת 1970 שלמה ועתליה הופכים לראשונה להורים לתאומים אסי ועופרה.

בשנת 1974 שלמה יזם הקמת חברה להשכרת רכבים לטווח ארוך לאחר שהחליט כי עתידו איננו במוסך של חמו. כעבור מספר חודשים קנה את המכוניות הראשונות שלו והשכיר אותן למשרד הביטחון. מי ידע שהעסק הקטן יהפוך לקבוצת הרכב הגדולה בישראל עם צי של למעלה מ- 80,000 כלי רכב? שלמה ידע!

הוא תמיד שאף לשפר ולהשתפר, לצמוח ולהתרחב, לחדש ולרגש ביכולתו לראות את העתיד ואת הפוטנציאל האמיתי הטמון בכל חברה וחברה.

ב 1976 נולד הבן השלישי למשפחת שמלצר – טובי.

בתחילת שנות ה 90 הרחיב שלמה את עסקיו לתחומים שכללו אבני דרך רבות ומגוונות.

1991. שלמה מרחיב את עסקיו הן בתחום הרכב והן בעסקים נוספים. בתחום הרכב, מקבל  שלמה את זיכיון יבוא רכבי סקודה והופך ליבואן רכב (בשנת 2006 הוא ימכור את הזיכיון(.

1994. שלמה רוכש את חברת קונטרם/גולד בונד, המפעילה מסוף מכולות, מטענים ומחסנים חופשיים.

1995. שלמה רוכש את "מספנות ישראל" שהופרטה ממדינת ישראל.

1996.  שלמה רוכש את חברת ההשכרה לטווח ארוך "קופל" ומשנה את שמה ל"ניו קופל" שעוסקת בליסינג תפעולי בתחום המוסדי. בנוסף, שלמה מקים את רשת המוסכים ושירותי הדרך.

2002. חברת ההשכרה Sixt העולמית מעניקה זיכיון לחברת שלמה. שלמה Sixt היא המותג היחיד בעולם בו Sixt אישרה את חיבור שם הזכיין לשם החברה.

2003. שלמה רוכש את חברת אפקון. החברה עוסקת בתכנון, ייצור, התקנה, שילוב ומכירה של מוצרים ומערכות אלקטרומגנטיקה, בקרה, תוכנה, תקשורת, מערכות לגז טבעי ובתחום אנרגיית הרוח. כיום אפקון    היא אחת הקבוצות התעשייתיות הגדולות בישראל.

2004. שלמה מתרחב מעבר לים ומקים את ניו קופל רומניה – חברה בתחום הליסינג, ההשכרה ומכירת רכב לשוק הרומני.

2007.  שלמה מקים את זרוע הנדל"ן של החברה, ש.י.ר שלמה נדל"ן.

2008.  מקים שלמה את חברת הביטוח, שעוסקת בביטוח אלמנטרי באמצעות סוכנים ונקראת שלמה ביטוח.

2008. שלמה מקבל רישיון להפעלת נמל פרטי ראשון במספנות ישראל.

2009. שלמה רוכש את חברת תדיראן טלקום, חברה לייצור מערכות תקשורת וטלפוניה.

2010. שלמה מקבל את זיכיון יבוא מכוניות אופל לישראל.

2011. הושק מתחם קריית שלמה בצריפין. במתחם המשתרע על פני כ – 60 דונם וכולל את מטה החברה, מוסך מרכזי ואולם תצוגה מרכזי של אופל.

2011. שלמה מקבל תואר קונסול של כבוד מממשלת רומניה.

2013. זרוע הנדל"ן של שלמה רוכשת למעלה מ – 10 בתי מלון בגרמניה.

2014. זרוע הנדל"ן משיקה מלון עסקים חדש בפרנקפורט, Wyndham Grand Frankfurt, עם 300 חדרים.

קבוצת שלמה, הייתה לנבחרת יציבה וחזקה אבן יסוד בכלכלה ישראלית ומעל הכל דוגמא ומופת להתנהלות עסקית חכמה אחראית ושקולה.

 

ב- 8.7.2014 מסע חייו נקטע במפתיע. פטירתו הפתאומית של שלמה שמלצר הותירה את משפחתו, חבריו, שותפיו ומוקיריו, המומים וכואבים. אך גם הותירה מורשת אדירה וחזון לשנים רבות קדימה. האיש שהיה אחד מעמודי התווך של הכלכלה הישראלית, איש חזון כריזמטי, עם יכולות עצומות בתחומים רבים הלך לעולמו אבל הצלחתו חסרת התקדים עדיין מהווה השראה לאנשי עסקים רבים, צעירים כמבוגרים. ידע עצום, ניסיון רב שנים, מוניטין חזק, ניהול אמין, ראיית העתיד ומתן פתרונות עוד לפני הופעתן- הן רק חלק קטן מהערכים שהוריש לכולנו. שלמה גם ידע ששדרה ניהולית נאמנה ומקצועית אשר שומרת על לויאליות לאורך שנים היא מפתח חשוב להצלחה. בדיוק כמו משפחה. ואכן, קבוצת שלמה היא חברה משפחתית שמרבית מבניה שותפים בחברה. זוהי מחויבות בין דורית מעוררת הערצה, מודל לחיקוי שבו הסודות המקצועיים עוברים מאב לבן ומשמרים את הניסיון, הידע והכוח בתוך המשפחה. עתליה (אשתו) והילדים – אסי שמלצר (היו"ר החדש), עפרה וישראל רייף וטובי שמלצר ממשיכים את דרכו ומנהלים את עסקיו.

 

שלמה שמלצר ראה את הנולד השכיל לבסס את עסקיו ולהיות המוביל בתחומו, ובמקביל להכשיר את ממשיכי דרכו למינוף ההישגים, שהיו מנת חלקו ומפעל חייו. לעולם לא נשכח אותו. לאחר פטירתו, רעיתו עתליה ומשפחתה, פעלו רבות להנציחו במספר דרכים מעוררות השראה:

  • מרכז המבקרים על שם שלמה שמלצר בחוות הרוח במעלה גלבוע הושק בשנת 2016. חוות הרוח היתה אחת מני חזונותיו של שלמה שלא זכה לראותם בחייו. חוות הרוח מפיקות חשמל מאנרגיית הרוח באמצעות 25 טורבינות ענק, המספקות חשמל ירוק ונקי. 
  • בשנת 2018, הוקם המכון לתחבורה חכמה על שם שלמה שמלצר באוניברסיטת תל אביב המהווה מוקד רב-תחומי המאגד חוקרים באוניברסיטה בתחומי בינה מלאכותית ומדעי הנתונים, חקר ביצועים וניתוח גורמי אנוש. מטרת המכון היא לקדם מחקר יישומי ולעודד שיתופי פעולה, שייתרמו לכלכלה ולחברה בישראל.
  • בשנת 2018, הפכה דרך אם המושבות בפתח תקווה ל"דרך שלמה שמלצר" כהוקרה והערכה לאדם ואיש עסקים יחודי שהתחיל את עסקיו בעיר פתח תקווה ותרם רבות להצלחתה של העיר להבאת עסקים מתחומי ההיטק והתחבורה.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>