אודות

אודות התוכנית לתואר ראשון
הידעת?

קוצבי לב, שתלים אורתופדיים, מצלמה כגלולה, סטנטים, ועוד פיתוחים רבים אחרים הם פרי עבודתם של מהנדסים/ות ביו-רפואיים?

תואר ראשון בהנדסה ביו-רפואית: להנדס את החיים עצמם

אי פעם חשבת למה אין מכונה אחת שיכולה לגלות כל מחלה לפני שהיא מתפרצת, ולמנוע כאב, סבל וצער? ומדוע בכלל אנחנו עדיין תלויים בבני אדם אחרים לאבחון מחלות? ההנדסה הביו-רפואית עוסקת ביישומים הנדסיים, פיתוחים טכנולוגיים לרפואה ומדעי החיים ובהבנת הפיזיולוגיה של האדם באמצעות ההנדסה והמדעים המדויקים. זהו תחום מולטי-דיסציפלינרי העוסק בפיתוח שיטות ומכשירים רפואיים חדשניים, שעתידים להקל את סבל רב של חולים או לאבחון מחלות, וכמו כן בפיתוח כלי מדע בסיסיים למחקר ביולוגי, אשר עשויים להביא לתגליות חשובות בביולוגיה ופיסיולוגיה.

 

מה בתוכנית הלימודים?

בשנתיים הראשונות תלמדו מתמטיקה, פיזיקה, סטטיסטיקה ומחשבים - לצד כימיה, ביולוגיה של התא ופיזיולוגיה של מערכות גוף האדם, תכנות ומדעי המידע. כך תרכשו את הכלים להגשמת השאיפות ההנדסיות שלכם ואת האפשרות להשפיע ולשנות את העולם הרפואי והביולוגי. בשנה השלישית יש בחירה בין מסלולי התמחות בתחומי הביו-רפואה השונים, כמו עיבוד נתוני עתק בתחומים הביו-רפואיים, פיתוח מערכות דימות וחישה, הנדסת רקמות וחומרים, ביומכניקה ועוד. השנה הרביעית כוללת  פרויקט הנדסי בקבוצת מחקר, בתעשיית הביו-טק, או בבתי חולים, לבחירתך. יש גם מסלול מיוחד לחקר המוח, שכולל תואר כפול בהנדסה ביו-רפואית וביולוגיה בהדגש מדעי מוח - תואר עמוס ומרתק (לפחות כמו המוח עצמו), שמעמיד סף קבלה גבוה במיוחד, נלמד יחד עם הפקולטה למדעי החיים ובית הספר למוח וכשמו, כולל העמקה רבה בתחומי הביולוגיה ובפרט בתחום חקר המוח. ההרשמה למסלול זה מוגבלת למספר קטן של תלמידים ותלמידות מדי שנה.

 

פרקטיקה

כבר במהלך התואר הראשון נפתחות בפניכם אפשרויות שונות להשתתפות במחקר, התנסות בעבודה בצוותים גדולים, כולל פיתוח מיומנויות ניהול ומיומנויות בינאישיות, עבודה עם אוניברסיטאות בחו"ל, ואף התנדבות במסגרות שונות למענה לבעלי צרכים מיוחדים. הצטיינת?, תינתן לך האפשרות להמשיך לתואר שני כבר בשנת הלימודים האחרונה לתואר ראשון.

 

מה יקנה לך התואר?

התואר הראשון בהנדסה ביו-רפואית מקנה הבנה עמוקה גם בתחומים ההנדסיים וגם בתחומים הפיזיולוגיים וחיבורים הייחודיים ביניהם. הידע הנצבר בתואר מאפשר הבאת חדשנות טכנולוגית ויצירתיות שתעזור לעולם הרפואה והביולוגיה. בשונה מתחומי ההנדסה האחרים, למהנדסים ביו-רפואיים יש, בנוסף לכלים ההנדסיים, הבנה עמוקה בפיזיולוגיה ובמנגנונים ביולוגיים, המאפשרים לדבר בשפת הרופאים והרופאות ובשפת הביולוגים והביולוגיות ולהבין את הצרכים בשטח, תוך כדי חשיבה ביקורתית הנדסית אנליטית והצעת פתרונות יצירתיים.

 

למה הנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת תל אביב?

מה יותר טוב מללמוד מהטובים ביותר? סגל המחלקה להנדסה ביו-רפואית מורכב מחוקרים מנוסים ופעילים, ראשי מעבדות מחקר, מובילים בתחומם בעולם, והם אלו שיילמדו אתכם. אנחנו אחד משני המרכזים האוניברסיטאיים בארץ להכשרת מהנדסים ביו-רפואיים, עם מאות של סטודנטים כל השנה. לאנשי הסגל ולבוגרינו יש חברות סטארט-אפ מוצלחות ורק לאחרונה אוניברסיטת תל אביב דורגה במקום החמישי העולמי בדירוג Startup Genome (אחת מפירמות הייעוץ והמחקר המובילות בעולם בתחום מדיניות יזמות וחדשנות), לשנת 2021. ולבסוף, לא פחות חשוב: יש אצלנו את האחוז הגבוה ביותר של חברות סגל בארץ, ואת המסלול ההנדסי עם האחוז הגבוה ביותר של סטודנטיות בארץ.

 

אפשרויות תעסוקה

בסיום הלימודים יפתחו לך מגוון אפשרויות תעסוקה, אם זה במחקר באקדמיה או בפיתוח בחברות טכנולוגיות ביו-רפואיות בתעשייה, הנמצאות בחזית ההיי-טק הישראלי והעולמי. בכלל זה נמנות חברות סטארט-אפ רבות וחברות גדולות ומבוססות. חלק ממשיכים לעסוק במחקר באוניברסיטה או בבתי החולים.

 

לפרטים נוספים על התוכנית,תנאי קבלה והרשמה

 

 

 

לא מצאת את התשובה לשאלה שלך? כתבו לנו

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>