העיניים של הלוחמים - מערכת אוטונומית חדשנית שפותחה בפקולטה ושמסייעת ללוחמים בשטח כבר עכשיו!

המערכת משומשת כבר בימים אלה בשטח ומסייעת להצלת חיי אדם

בימי המלחמה, נדרשים לוחמי צה"ל להתמודד עם סכנות רבות ובהן גופים זרים אשר מונחים בשטחים טקטיים. זיהוי של גופים אלו מרחוק הוא קריטי למניעת פגיעה בלוחמים, ונדרשת מערכת אוטונומית לזיהוים בעלת שליטה מרחוק.

 

 

למרות אמצעי תצפית רבים כולל טיסנים ודומיהם, במקרים רבים רצוי להשתמש בציוד שפועל על הקרקע. בתנאי שטח קשים, חיילי המילואים מפעילים רכבים הנשלטים מרחוק המצוידים במצלמות, על מנת לאתר גופים מסוכנים בשטח. במהלך ההפעלה נתקלו כוחותינו בבעיה בטווח הקליטה של הרכבים עקב התמודדות עם סלעים, שיחים והפרעות נוספות המקשות על העברת ערוץ התקשורת.הדוקטורנט עומר צדקי והפוסט דוקטורנט אנטון קחרצבסקי פיתחו מערכת הגדלת טווח שליטה עבור מכונית ייחודית, הנשלטת מרחוק, אשר מסוגלת להתגבר על תנאי השטח הקשים. זאת באמצעות ייצור אנטנות יעילות יותר, וכן שימוש במספר ערוצי קליטה. המשתמש חובש משקפיים אשר מציגות לו את הנראה במצלמת המכונית, וכך מזהה חפצים זרים בצורה סטרילית ונוחה.

 

 

המערכת כבר הועברה ליחידה ומשמשת ברגעים אלה בעבודתם של הלוחמים .בעתיד ניתן אף יהיה להשתמש בטכנולוגיה זו לצורך לוחמה אלקטרונית, אנטנות חכמות וערוצי תקשורת מוצפנים. מעבדתו של פרופ' גינזבורג עוסקת בנושאי התקשורת, הרדאר והלוחמה האלקטרונית, וממשיכה לפתח מערכות חדשניות בתחומים אלה שייכנסו לשימוש בעתיד.

 

 

הדוקטורנט עומר צדקי: "אנחנו שמחים לעזור בימים אלה במה שנוכל. פיתחנו את המערכת בלוח זמנים קצר, מתוך הבנת החשיבות שלה, ואני מרוצה מהתוצאה ומחכה לראות את המערכת מוכיחה את עצמה בשטח".

 

 

הפוסט-דוקטורנט אנטון קחרצבסקי: "פיתחנו מערכת הגדלת טווח שליטה עבור מכונית ייחודית, הנשלטת מרחוק, אשר מסוגלת להתגבר על תנאי השטח הקשים. זאת באמצעות ייצור אנטנות יעילות יותר, וכן שימוש במספר ערוצי קליטה. המשתמש חובש משקפיים אשר מציגות לו את הנראה במצלמת המכונית, וכך מזהה חפצים זרים בצורה סטרילית ונוחה".

 

פרופ' פבל גינזבורג :"אני שמח שבתזמון מאד קצר הצלחנו להרים מערכת עובדת. יש המון אתגרים בתחום ועם חלקם ננסה להתמודד בצורה יצירתית".

 

כתב: כליל חיון

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>