פרופ' יצחק גולדהירש, ז"ל

IzikWebהפקולטה להנדסה המומה וכואבת את פטירתו הפתאומית בשיא יכולתו המדעית, בגיל 60, של פרופ' איציק גולדהירש, מבכירי המדענים בפקולטה, מופקד קתדרת קלאצ'קי לזרימות ריאולוגיות, אדם נערץ ואהוב על הכול. איציק היה אדם נדיר שחברו בו תכונות אנושיות נעלות כה רבות, וכולן בעוצמות ובאיכויות שקשה לתארן, שרק מי שהכירו יכול להבין.


אדבר בהמשך על איציק כאדם בעל נוכחות גועשת וכובשת המשולבת ביחס רגיש ועדין לכל אדם, אבל אתייחס תחילה לאיציק המדען, כי המדע היה עיקר עולמו כפי שעמיתיו לאקדמיה הכירו אותו. פרופ' גולדהירש היה מסור למחקר המדעי בכל מאודו. כולנו התפעלנו מכושר עבודתו האין-סופי עד השעות הקטנות של הלילה, בכל יום מימי השבוע. הוא עשה זאת כי אהב את המדע והוא ראה ברכה בעמלו.
איציק היה אדם מבריק, בעל אינטלקט ויכולות אנליטיות נדירות, יצירתי, ובעל כישרון נדיר להעביר רעיונות בבהירות ובעומק. הוא היה תאב ידע ולמדן, התעניין בכל תחום והיה איש אשכולות וידען מופלג, ולא רק במדע. שליטתו בשפות רבות, זכרונו המופלג ויכולת הלימוד שלו היוו מופת בעיני כולנו. השילוב הנדיר של התכונות הללו גיבש מדען שפעל ותרם במגוון רחב של תחומים בפיזיקה מתמטית ובהנדסה: הבסיס המדעי שלו הייתה תורת הרצף בהקשר עם מערכות דינמיות לא לינאריות, כאוס, מערכות אקראיות ויציבות, ומערכות מזוסקופיות. מנקודת מוצא זו היו לו תרומות משמעותיות רבות בפיזיקה סטטיסטית, פיזיקת המצב המוצק, מכניקת הזורמים, תרמודינאמיקה, תורת האלסטיות, שיטות חישוביות, ועוד. הוא שיתף פעולה עם מיטב המדענים בעולם בתחומים אלה. זאב שוס ופיליפ רוזנאו אמרו שמגוון הנושאים בהם תרם באופן משמעותי היה עשוי לשמש בסיס לכמה קריירות מדעיות מכובדות.

 

אבל מעל לכול איציק מזוהה עם מדע החומרים הגרגיריים (granular matter) ובעיקר granular flow, תחום אליו נחשף ליפני כ 20 שנה ובו הוא מוכר כיום כסמכות המובילה בעולם. איציק הפך במו ידיו תחום שהיה בעיקרו אמפירי למדע בעל מתודולוגיות ותובנות תיאורטיות מובנות המושתתות כולן על עבודותיו ורעיונותיו. הוא פיתח מודלים שבאמצעותו ניתן היה ליישם שיטות של מכניקה סטטיסטית לתווך גרנולרי. עזרו לכך הרקע החזק שלו בפיזיקה ובכימיה אולם התורה המדעית שייצר לא הייתה מתאפשרת ללא האינטואיציה העמוקה שלו, הדמיון והיצירתיות המתפרצת, וכישוריו האנליטיים והטכניים. היו לו תרומות ראשוניות שהביאו לביסוס התיאוריה של "granular gas" ו- "granular solid". בפרט הוא הראשון שגילה היווצרות של "clustering instabilities" בג גרנולארי וסיפק את ההסבר הידוע כיום כ- "collisional cooling". תורות אלו מהוות את אבני הבניין של מדע החומרים הגרנולריים. בהסתמך על עקרונות יסוד פיזיקאליים ועל הבנה מבריקה הוא פיתח מודל ללחץ לא איזוטרופי בחומרים גרנולריים ובהמשך פיתח משוואות זרימה לגזים גרנולריים המכילות איברים שהם מעבר לתיאור ההידרודינמי של משוואות Navier Stokes. הוא גם פיתח מודלים נומריים לפיתרון משוואות זרימה אלה. זה המקום להזכיר שאיציק היה גם בר סמכה בנושא של שיטות חישוביות, ובפרט שיתף פעולה במשך כ 20 שנים עם פרופ' Steven Orszag מפרינסטון בפיתוח שיטות נומריות לתנועת זורמים.


איציק שימש כעורך הראשי של כתב העת העיקרי בתחום, Granular flow וכן היה העורך האחראי על התחום בכתב העת היוקרתי J of Fluid Mechanics. הוא היה חבר במועצות מדעיות של כתבי עת רבים אחרים, היה עמית של האגודה האמריקאית לפיזיקה, והנחה תלמידי דוקטורנט, מסטרנטים ופוסט דוקטורנטים רבים.

 

הקהילה המדעית שאיציק טיפח והוביל ממשיכה להתפתח ולהתרחב וכוללת כיום בצד המהנדסים, גם מתמטיקאים, פיזיקאים וכימאים. ההשלכות של התחום הן רבות החל מתיאור תופעות טבעיות כמו אבק קוסמי או לחילופין מפולות שלג וסלעים, וכלה בתכנון מערכות ההנדסיות לשינוע חומרים במצב צבירה גרעיני (לדוגמה, פחם, גרעיני תבואה, חומרים בתעשייה הכימית, ועוד).


השפעתו של איציק חרגה הרבה מעבר לעבודתו המדעית הישירה. איציק היה שופע רעיונות והיווה מרכז של איש אחד אליו עלו לרגל רבים על מנת להיעזר בחוכמתו ובכישוריו, אם לשם פתרון בעיות מדעיות או לכל מטרה אחרת: מכתיבת מכתבי המלצה ועד לשיחות על קידום הקריירה. דלתו הייתה תמיד פתוחה ומזמינה והוא נתן את כל כולו למי שבקש את עזרתו.


בשנים האחרונות, בתפקידי כדקאן הפקולטה להנדסה, עבדתי באופן הדוק עם איציק שהיה ראש וועדת המינויים בפקולטה. למדתי ממנו המון אבל מעל לכל אהבתי את האדם. הוא היה איש בעל נוכחות נדירה: ממלא את החדר באישיותו הכובשת, בערכיו הברורים, בבקיאותו בכל פרט ופרט, בכושר ביטוי נדיר תוך הקפדה על שימוש נכון בשפה וכמובן בחוש ההומור הנדיר והמתפרץ, שהיה מלווה בטוב לב. איציק היה הגון ורגיש, וקשוב באופן נדיר, ונתן מעצמו לכל אדם, יהיה מעמדו אשר יהיה.


איציק משאיר אחריו המון חברים וקולגות וממשיכי-דרך מיותמים, באוניברסיטה ובעולם. לכולנו הוא תרם, וכולנו החזרנו לו אהבה והערצה.

 

ננצור את זכרו של איציק בליבנו לעד.


ולרבקה, נטע ועדי אומר בשם משפחת הפקולטה להנדסה, שאנו זכינו ותודה לכן על מי שנתתם לנו.
 

הספד לאיציק מפי דקאן הפקולטה להנדסה אהוד הימן

 

For English press here

 
(Obituary for Isaac Goldhirsch (1949-2010) (to appear in JFM June 2010 pdf
 

Izik_Memorial1
 

פינת הזיכרון שהוקמה לזכר איציק, ליד משרדו, על ידי עמיתיו

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>