מחקר: טרשת עורקים לא יציבה – Vulnerable Plaque

פרופ' שמואל עינב

פרופ' שמואל עינב

טרשת עורקים (Atherosclerosis) הינה מחלה דלקתית כרונית בדפנות העורקים. עם התפתחות התהליך הדלקתי במשך השנים נוצרות היצרויות החוסמות יותר ויותר את החלל לזרימת הדם בעורק, ולכן עלולות לגרום להפחתת אספקת הדם לרקמות במורד הזרם. המצב קריטי במיוחד כאשר מוקדי הטרשת מופיעים בעורקי הלב.

 

מוקדים טרשתיים רגישים  ולא יציבים (Vulnerable Plaques - VP) מהווים הגורם המרכזי לארועי לב: מעטפת הטרשת, שעדין לא הגיעה לגודל משמעותי, נקרעת באופן פתאומי עקב לחץ פנימי של ההתפתחות הדלקתית וכל תחולתו נשפכת לדם. כלומר כל חומרי הדלקת והזוהמה שהצטברו בתוכו נשפכים באופן חופשי לדם. קרע מיכני זה גורם ליצירה כמעט מיידית של קרישים ותסחיפים אשר בהמשך גורמים לסתימת עורקי הלב במורד הזרם. מאחר וההיצרות אינה משמעותית, הVPs- לא ניתנים לזיהוי ע"י שיטות ההדמייה המקובלות, ולמעשה כיום אין עדיין gold standard לזיהויים. האיברים הרגישים ביותר למצבים אלו הם הלב והמוח. הביטויים הפתולוגים הם תעוקת לב, התקף לב, ואירועי שבץ במוח

.

מעבדתנו לקחה על עצמה לחקור את הגורמים המיכניים הגורמים לקרע בטרשת. בעזרת הדמיה טומוגרפית  מיקרו מעבדתית, זיהינו המצאותם של מיקרו-חלקיקים סידניים בטרשת הלא יציבה. בנוסף לכך זיהינו כי הקרעים בטרשת נמצאים בעיקר בסמוך למיקרו-חלקיקים אלו אשר הביאו את המאמצים המיכניים המקומיים מעל לערכי הקריעה של הרקמה הטרשתית.  בנוסף זיהינו את המאפיינים המבניים המיוחדים, התכונות הביו-מכאניות,  מאפיינים פונקציונאליים (השפעה על זרימת הדם בעורק החסום), מדידות לחץ אופייניות, וטביעות חום אופייניות.

 

המחקר המעבדתי שלנו כולל שימוש במודלים ניסיוניים מתוחכמים בסימולטור הצנתורים שלנו, ניסויים על עורקים ex-vivo, וכן פיתוח של מודלים ממוחשבים מסריקות של חולים. בעזרתו זיהינו את המאפיינים המבניים המיוחדים, התכונות הביו-מכאניות,  מאפיינים פונקציונאליים (השפעה על זרימת הדם בעורק החסום), מדידות לחץ אופייניות, וטביעות חום אופייניות. בהתבסס על כל הממצאים האלו הצענו פיתוחים טכנולוגיים לזיהוי וטיפול ב-VP.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>