תאי זרע בתלת מימד

פיתוח חדש של פרופ' שקד עתיד לשנות את האופן שבו נבחרים תאי הזרע בהפריות

10 פברואר 2019
תאי זרע בתלת ממד

הפריה חוץ גופית היא טכניקה לטיפולי פריון השכיחה ביותר בעידן המודרני. בתהליך ההפריה החוץ גופית מתקיימת פגישה יזומה בין הביצית לזרעון בתנאי מעבדה. לאחר מכן, מחדירים את העובר אל הרחם, תוך מתן טיפול הורמונאלי תומך. המחיר הגופני, הרגשי והפיננסי של הזוגות הבוחרות בפתרון של הפריה חוץ גופית יכול להיות גבוה משום ששיעורי ההצלחה של טיפולי ART נמוכים עד 20-30% הצלחות.

 

ישראל: מעצמת פוריות

עפ"י נתונים מהכנס השנתי של הארגון האירופי לפריון שנערך בברצלונה שנה שעברה הוצגו הנתונים שלפיהם ישראל נמצאת כיום במקום הראשון בלידות מבחנה ביחס לאוכלוסייה. מדי שנה נולדים בישראל כ־7,000 תינוקות מבחנה. 4.3% מכלל התינוקות בישראל נולדים כתוצאה מהפריה חוץ־גופית, לעומת 1.5%־2% במדינות מערביות (נתונים מאתר maarivnews). על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) יותר מ -10% מהנשים האמריקניות בגילאי 15-44 נאבקות להרות או לשמור על הריון לטווח מלא. 

 

טכניקה לא שקופה

לעתים, הפריה חוץ גופית אינה מצליחה מסיבות שונות. אחת הסיבות נובעות מכך שהרופאים הם אלה שבוחרים את תאי הזרע, לא מופעלים מנגנונים טבעיים המצויים בגוף האישה, ולכן לא מובטח שהזרעון המתאים ביותר הוא זה שיפרה את הביצית. 

 

סיבה נוספת לקושי הוא בבחירת הזרעונים. שקיפותם של הזרעונים והקושי לראותם היטב במיקרוסקופ אור. פיתוח של טכנולוגיה מיקרוסקופית חדשה ע"י פרופ' נתן שקד וצוותו מהמחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת תל אביב, עשוי לשנות את האופן שבו נבחרים הזרעים. הפיתוח הוא למעשה מערכת דימות אופטית שיכולה להציג בזמן אמת את הזרעונים בתלת מימד, למרות שהם שקופים. הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לרופאים לקבל סט חדש של נתונים שלא היו זמינים להם עד כה, כמו למשל המסה והנפח של כל תא, ולקבל החלטה טובה יותר באשר לזהות הזרע הנבחר.

 

פרופ' נתן שקד, מעבר להיותו סגל אקדמי בכיר בהנדסה ביו-רפואית, הנו מייסד שותף ומדען ראשי ושל חברת qart-medical. החברה מפתחת פתרון יעיל לאיפיון  ובחירת תאי זרע להפריה חוץ-גופית. בעזרת מערכת ה QART הם שואפים לשפר את שיעורי ההצלחה הנוכחית של בבחירת תאי הזרע.

 

למחקריו של פרופ' נתן צבי שקד

לסרטון הסבר

 

אלה שמתאהבים בבעיה הם אלה שממציאים לה פתרון

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive