לימודי הנדסת מערכות תואר שני (M.Sc.)

להכשרת מהנדסים ומהנדסות למחקר ופיתוח בהנדסת מערכות בעולם טכנולוגי מתחדש

הנדסת מערכות
מידע נוסף

ידיעון לתוכנית לתואר שני בהנדסת מערכות במסלול עיוני

 

ידיעון לתוכנית לתואר שני בהנדסת מערכות במסלול מחקרי

 

מוזמנים ליצור קשר בכל שאלה

 •  ראש התוכנית, פרופ' יורם רייך

    yoramr@tauex.tau.ac.il

 • רכזת מנהלית, יעל מלכיאל

    yaelm@tauex.tau.ac.il

אנחנו חיים בעידן של אתגרים מערכתיים ענקיים. נושאים אקולוגיים, שוויון הזדמנויות, סיפוק צרכים בסיסיים לכמעט 8 מיליארד בני אדם ועוד, הם אתגרים מערכתיים בקנה מידה גדול. הטיפול בהם מחייב חשיבה מערכתית וכלים מתאימים. גם כשאנחנו מסתכלים על המערכות המשמעויות בחיינו: חינוך, בריאות, משפט, תחבורה, מים או חשמל, אנחנו לעיתים רואים כישלונות שנובעים מחוסר הבנה של המושג מערכת וההקשר הרחב שלו.

 

הנדסת מערכות היא גישה רב תחומית שמאפשרת לממש מערכות מוצלחות. בגדול, התחום עוסק בהגדרת דרישות (טכניות ועסקיות) של בעל עניין (שיכול להיות אדם בודד, חברה או אפילו ממשלה) והצרכים שלו או שלה, ואז בחשיבה על פתרון אפשרי והוצאתו לפועל, באמצעות פיתוח מערכות לתהליך מובנה של עבודת צוות: משלב הפיתוח, דרך הייצור ועד לתפעול השוטף.

 

מטרות התכנית ויעדיה

לתכנית מספר מטרות:

מטרה מידית של התוכנית היא להכשיר מהנדסים ומהנדסות שיוכלו לשפר את המערכות הטכנולוגיות שמסביבנו, על ידי מחקר ועל ידי חינוך דור חדש של מובילי תחום, הכשרת אנשי מקצוע בתחום הנדסת מערכות שישתלבו בתעשייה, במגזר הפרטי והציבורי בתפקידים הנדסיים, תוך יכולת לחשיבה מחקרית מחוץ לקופסה. האתגרים העומדים בפני התעשייה מורכבים ומשתנים ומחייבים יצירתיות וחדשנות וכן פיתוח ושימוש בכלי הנדסת מערכות חדשים

 

המטרה השנייה, החשובה ביותר והייחודית לתוכנית המוצעת היא להכשיר חוקרים צעירים בתחום הנדסת המערכות שיוכלו להמשיך לתואר שלישי, ללא השלמות כולל במסלול ישיר, ולהוות את שדירת החוקרים ואנשי הסגל בתחום הליבה של הנדסת מערכות בשנים הבאות.

 

בהתאם לכך, תוכנית הלימודים מתמקדת בנושאים הבאים:

 • פיתוח יכולות מחקר מגוונות בתחום הנדסת מערכות
 • הקניית גרעין של ידע כולל הכרות עם חזית המחקר בתחום
 • הוראת קורסים מתקדמים ומגוונים בתחומים רבים המשיקים לתחום

 

לאור תוכן הקורסים, גם הסטודנטים במסלול ללא תזה ירכשו את אותו הידע הבסיסי והמיומנויות שיאפשרו להם להיות שותפים בפיתוח כלים ושיטות חדשות בהנדסת מערכות. יתרונה של האוניברסיטה בא לידי ביטוי ביכולת להכשיר אנשי מקצוע בתחום שאינם רק בעלי רקע בהנדסה אלא גם בתחומי ידע אחרים כגון רפואה, חינוך, ומשפטים. אפשרות זאת תתממש בעתיד ע"י השלמת מספר קורסי השלמה בהתאם לרקע הסטודנט המועמד.

 

המחקרים שמתבצעים באוניברסיטה בתחום

 • עיצוב ארכיטקטורה של מערכות ענן קצה לשימושים מגוונים כגון תחבורה אוטונומית
 • זיהוי מצבי דרישות יתר ממערכות ותיקונם – דרישות שאינן מביאות ערך ויכולות להביא לכישלון פרויקטים
 • עיצוב ארכיטקטורה של מערכות מורכבות ע"י ניהול של דרישות-על משתנות ושיטות עבודה זריזות
 • שיפור הסיכוי להצלחת חברות הזנק ע"י מסגרת שמשלבת את האתגר אותו פותרים, בעלי העניין בפרויקט (כולל הסביבה והציבור הרחב), ושיטות העבודה
 • פירוק מערכות מונוליטיות למודולריות כדי לאפשר תחזוקה ושיפור מתמשך וזול
 • הנדסת מערכות של ארגונים לשיפור התפקוד שלהם
 • שיטת מידול תהליכי פיתוח מערכות שיכולה גם לשפר מחקר מדעי

 

מסלולי התוכנית

התוכנית תאפשר לסטודנטים בעלי תואר ראשון בהנדסה ומדעים ללמוד ולחקור כחלק ממסלול ייחודי לתואר שני בהנדסת מערכות עם תזה, להמשיך ללימודי דוקטורט ישיר במידה ועמדו בדרישות הקבלה, ולהוות את שדירת החוקרים ואנשי הסגל בתחום הליבה של הנדסת מערכות בשנים הבאות.

ישנה אפשרות גם למסלול ללא תזה, שבו רוכשים הסטודנטים את אותו הידע הבסיסי והמיומנויות, שיאפשרו להם להיות שותפים בפיתוח כלים ושיטות חדשות בהנדסת מערכות.

 

סגל התוכנית

לרשות תלמידי המחקר עומד הסגל האקדמי הבכיר של הפקולטה להנדסה ואנשי מקצוע בכירים מהתעשייה העוסקים במחקר באוניברסיטה.

 

מלגות

התוכנית תעמיד מספר מלגות קיום לסטודנטים מצטיינים הלומדים במסלול מחקרי. נהוג לשלבם באמצעות מינויים כעוזרי הוראה או אסיסטנטים בקורסים לתואר ראשון.

מידי שנה תישקל הענקת מלגות הצטיינות חד-פעמיות לתלמידי תואר שני מצטיינים. 

 

אפשרויות תעסוקה

בוגרי הפקולטה להנדסה משתלבים בתפקידי מפתח בתעשייה האזרחית, הביטחונית, במוסדות המחקר ובאקדמיה, בארץ ובעולם. רבים מסגל הפקולטה שותפים לפרויקטים עם תעשיות, מכוני מחקר וגופי אקדמיה מובילים בארץ ובעולם. בוגרינו הינם ברמה העולמית הגבוהה ביותר. תחום הנדסת המערכות מבוקש ביותר בתעשייה וכל בוגרי התוכנית צפויים להשתלב בהתאם בתפקידי מפתח.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>