איך בוחרים תחום בהנדסה?

מסלול הנדסת תעשיה: "מעבדת הסקרנות". בראש המעבדה עומד ד"ר גורן גורדון.
מסלול הנדסת תעשיה: "מעבדת הסקרנות". בראש המעבדה עומד ד"ר גורן גורדון.

אז הבנת שלימודי הנדסה הם הדבר בשבילך ושהם יפתחו לך שער לעולם המרתק של טכנולוגיות חדשניות ולעבודה מעניינת ומכניסה בהייטק. עכשיו נשאר לך להחליט לאיזו תכנית להירשם.  

 

כדי לעזור לכם להחליט איזה סוג של מהנדסים תרצו להיות, ריכזנו מספר נקודות חשובות על כל תכניות הלימודים שמוצעות בפקולטה. למרות שמקצועות ריאליים, כגון מתמטיקה ופיזיקה, משחקים תפקיד חשוב בכל המסלולים, עדיין יש הבדל עצום בין ההתמחויות השונות, פרויקט הגמר שתעסקו בו, ותחומי התעסוקה שיהיו פתוחים בפניכם לאחר התואר.

 

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

התחום הכי מתאים ל... מי שרוצה להבין איך עובדים לוויינים, טלפונים סלולריים, מנועים חשמליים, טלוויזיות, מחשבים אישיים וכל שאר מכשירי החשמל שהופכים את חיי היומיום שלנו לנוחים ומודרניים. מי שרוצה לקחת חלק בפיתוח טכנולוגיות העתיד כגון הדור הבא של ה-iPhone או הבינה המלאכותית שתשפר את חיי האנושות בעשורים הבאים. אם יש לכם יכולת הסתגלות לקצב המהיר והמתמיד של שינויים וחידושים טכנולוגיים – זה התחום בשבילכם.

 

חידושים אחרונים... חידושים טכנולוגיים ברכבים הפרטיים זה בדרך כלל דבר נפלא שהופך את החיים על הכביש ליותר נוחים ובטיחותיים, אבל ידעתם שהאקרים יכולים להשתלט על מכונית פרטית מרחוק ולהשאיר את הנהג חסר ישע? פרופסור אבישי וול מפתח מערכת שאפשר יהיה להתקין בקלות במכוניות חדשות ואשר תמנע התקפות סייבר.

 

איפה עובדים אחרי זה? מהנדסי אלקטרוניקה מתכננים מעגלים ומערכות, כותבים תוכנה – בעיקר למעבדים זעירים ולרכיבים אלקטרונים שניתנים לתכנות – מפתחים אלגוריתמים לביצוע פעולות שונות, ועוד. ניתן להשתלב בעבודה במגוון תעשיות הייטק אזרחיות ובטחוניות בתחומי האלקטרוניקה, התקשורת והמחשבים וכן בתעשיות מסורתיות, במוסדות ממשלתיים ומכוני מחקר. מהנדסי חשמל מועסקים גם במתקנים המפיקים חשמל ואנרגיה כמו תחנות כח ומתקנים של חברת החשמל. ניתן לעבוד גם במשרדים פרטיים לייעוץ הנדסי. יזמים רבים של  חברות סטרט-אפ למדו הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

אתר בית הספר להנדסת חשמל >>

 

​​​

(בתמונה: מעבדת האנטנות של בית הספר להנדסת חשמל)

 

הנדסה מכנית

התחום הכי מתאים ל... מי שרוצה לבנות את הרחפן המתקדם הבא או את המכונית האוטונומית העתידית. מי שרוצה לפתח אנרגיה חלופית בשביל לשפר את החיים בכדור הארץ, או את דור הרובוטים הבא.  

 

חידושים אחרונים... רציתם פעם ליצור חומר חדש שלא קיים בטבע והוא פרי המצאתכם בלבד? פרופ' יאיר שוקף הצליח ליצור מטה-חומר תלת-מימדי שיכול להופיע בכל צורה שאתם יכולים לדמיין, לפי הזמנה. 

 

איפה עובדים אחרי זה? ניתן להשתלב בעבודה במפעלים תעשייתיים, חברות היי-טק ותעשיות בטחוניות העוסקים במגוון תחומים – מהנדסי מכונות מועסקים בכל מוסד גדול שבו מערכות מכניות מורכבות המצריכות טיפול ותחזוקה שוטפים.

רבים מהאתגרים ההנדסיים שאנו מתמודדים איתם כיום - לדוגמא הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל, ההתפתחות הכלכלית, תגלית הנפט והגז והשינוי האקלימי, מחייבים שילוב של הנדסה מכנית, על מנת לשמור על הביטחון, הסביבה וההתייעלות האנרגטית.

אתר בית הספר להנדסה מכנית >>

 

מעבדת המים של בית הספר להנדסה מכנית

(בתמונה: מעבדת המים של בית הספר להנדסה מכנית)

 

הנדסת תעשייה

התחום הכי מתאים ל... אנשים שמתעניינים ב-Big Data, מכונות והאנשים שמפעילים אותן, כיצד אפשר ללמד רגשות אנושיים לרובוטים, תורת המשחקים וכיצד כל אלה מתקשרים לכספים וכלכלה. 

 

חידושים אחרונים... תהיתם פעם כמה חברים באמת יש לכם? ד"ר ארז שמואלי חקר את הנושא ומצא, בעזרת נתוני Big Data שבארצות הברית, דנמרק וישראל, רק חצי מהאנשים שאדם ממוצע מגדיר כחבר הם באמת החברים שלו. 

 

איפה עובדים אחרי זה? מהנדסי תעשייה עובדים בכמעט כל הארגונים הגדולים, כולל מפעלי ייצור, נותנים שירותים, מערכת הבריאות, משרדי ממשלה, מערכת הביטחון, וכד'. הם עוזרים לארגונים לתכנן את פעולותיהם ולהשיג את מטרותיהם.​

 

אתר המחלקה להנדסת תעשיה >>

 

מעבדת ה-CIM של המחלקה להנדסת תעשיה

(בתמונה: המעבדה לייצור משולב מחשב של המחלקה להנדסת תעשיה)

 

מדע והנדסה של חומרים

התחום הכי מתאים ל...   מי שרוצה להבין מה גרם לאסון הטיטניק, מדוע תכונות היהלום שונות מאלה של גרפיט למרות ששניהם עשויים מפחמן או כיצד הכפיות של אורי גלר מתכופפות מעצמן. מי שרוצה לדעת איך ליצור בטון שקוף, או מסך מחשב מנייר, או כיצד ליצור רקמות בגוף האדם מחומרים סינטטיים. אנשים שרוצים להמציא חומרים חדשים שיובילו מהפיכות טכנולוגיות וישפיעו על כל תחומי החיים.

 

חידושים אחרונים... כמה פעמים יצא לכם לחוות מפגש לא נעים עם מדוזה? פרופסור שחר ריכטר מצא דרך להפוך את המדוזות למשאב במקום מטרד. הוא הצליח לייצר חומר חדש ממולקולות של מדוזות, שמתכלה לאחר זמן ושיכול לחולל מהפיכה בתחום המכשור הרפואי.

 

איפה עובדים אחרי זה? תעשיות ביטחוניות, חברות היי-טק, תעשיות כימיה ואנרגיה (לדוגמה כימיקלים לישראל, חברת החשמל, טמבור). תעשייה כבדה (לדוגמה מפעלי מתכת חניתה, יציקות מתכת, מפעלי מלט), יצרניות שתלים, חברות תרופות וחברות טיפול במים.

 

אתר המחלקה למדע והנדסה של חומרים >>

 

 המעבדה לביו-חומרים וקורוזיה של בית הספר למדע והנדסה של חומרים

(בתמונה:  המעבדה לביו-חומרים וקורוזיה של בית הספר למדע והנדסה של חומרים)

 

הנדסת ביו רפואה

התחום הכי מתאים ל...  לכל מי שמתעניין בשאלה כיצד עובד גוף האדם, איך מתכננים מכשור רפואי לטובת עולם טוב יותר או איך מייצרים לב מלאכותי. אנשים שתמיד התעניינו ברפואה, אבל רוצים לשלב את התחום עם הנדסה, טכנולוגיות מתפתחות ויצירת מוצרים שיעזרו לשמור ולשפר את הבריאות של אנשים בעולם.  

 

חידושים אחרונים... מכירים מישהו צמחוני או טבעוני? פרופסור עמית גפן מהמחלקה להנדסה ביו רפואית עובד על פיתוח בשר מתורבת, שיאפשר לנו ליהנות מהטעם המוכר בלי הצורך בבתי מטבחיים.

 

איפה עובדים אחרי זה? במגוון מעבדות, חברות של מכשור רפואי, חברות המתעסקות בעיבוד תמונה רפואית (למשל מכשירי דימות), אפליקציות הקשורות לבריאות וניטור גופני ועוד. כמו כן, בוגרים רבים ייסדו מיזמים משלהם עם רעיונות מקוריים שצמחו מתוך לימודיהם. 

 

אתר המחלקה להנדסה ביו רפואית >>

 

רוצים לקרוא עוד על תחומי הלימודים השונים בהנדסה? תוכלו למצוא עוד מידע ב"ספריית המקצועות".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive