ד"ר רעות נחם

סגל אקדמי בכיר במחלקה להנדסת תעשיה
מחלקה להנדסת תעשיה סגל אקדמי בכיר
ד"ר רעות נחם
טלפון פנימי: 03-6407541

Realistic Pre-Disaster Planning in Humanitarian Supply Chains

לוגיסטיקה הומניטארית הוא תחום העוסק באתגרים הניצבים בפני העוסקים בסיוע הומניטארי, עקב התרחשותם של אסונות טבע או משברים הומניטאריים הנגרמים ע"י האדם. תחום מחקר זה מתפתח מאד בשנים האחרונות וצובר תאוצה רבה. בכדי לעמוד באתגרים בעת משבר נדרשת אסטרטגיית היערכות למשבר וכן אסטרטגיית תגובה לאחר שהתרחש, כל זאת בתנאי חוסר וודאות ובזמינות מוגבלת של משאבים ותשתיות.

            המודלים הקיימים בספרות האקדמית עוסקים בתכנון רשתות האספקה והקצאת משאבים והם נועדו לסייע בתהליכי קבלת ההחלטות הן בשלבי ההיערכות והן בשלבי התגובה לאסון. עם זאת, הפתרונות למודלים הקיימים  מבוססים על יישום עקרונות אופטימיזציה גלובאלית ולרוב אינם ברי השגה, עקב האופן בו מתקבלות ההחלטות במציאות. תהליך קבלת ההחלטות מבוסס ברובו על הידע והניסיון של מגישי הסיוע, נסמך על כללי אצבע פשוטים ומושפע מהתנהגות האוכלוסייה המקבלת סיוע.

            תרומת המחקר היא בפיתוח כלים עבור מקבלי ההחלטות, הלוקחים בחשבון היבטים התנהגותיים ושיקולים מעשיים הקיימים בעת אסון, זאת ע"י ניסוח ופתרון מודלים מתמטיים המתארים אותם באופן ישיר. תוצאות המחקר הראשוניות מדגימות כי ההחלטות אודות תכנון שרשרת האספקה (המתקבלות בשלבי ההיערכות לאסון) רגישות לאופן בו ממדלים את ההחלטות הנלקחות לאחר האסון ולכן שימוש בגישה המוצעת עשוי להשפיע באופן משמעותי על איכות ההחלטות המתקבלות. אני מאמינה כי תוצאות המחקר יהיו רלוונטיות עבור ארגונים ממשלתיים והומניטאריים, שישאפו ליישמן במטרה לשפר את ביצועיהם.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>