מהנדסים ללא גבולות

מהנדסים צעירים חוצים יבשות כדי להציל חיים

11 ספטמבר 2017
מהנדסים ללא גבולות

הנדסים ללא גבולות - פרוייקט טנזניה

פרויקט טנזניה החל בשנת 2007  לאחר שמטייל ישראלי טייל באזור הכפר מינג'ינגו שבצפון המדינה ונחשף לבעיות הרפואיות ולקשיים היומיומיים של אותם ילדים ותושבים רבים בכפר. באזור זה של טנזניה, רוויים מי השתייה בכמות גבוהה וחריגה של יסוד הפלואוריד. הפלואוריד במי השתייה גורם לבעיות התפתחותיות קשות, בעיקר אצל ילדים, אשר מתבטאות בעיוותי שלד, שפה שסועה, בעיות דנטליות ועוד.

עד שהוקם סניף 'מהנדסים ללא גבולות' באוניברסיטת תל אביב, בשנת 2011, הוחלט ליזום פרויקט לטיהור מים בכפר. במשך כשנתיים פעלו חברי הפרויקט השונים ליצירת קשר עם ארגונים מקומיים, במטרה , להכיר ככל הניתן את המורכבות החברתית בכפר, ואת הבעיה הספציפית במי השתייה. מטרה נוספת הייתה יצירת קשר עם גורמים מקצועיים בארץ ובחו"ל וגיוס כספים למען הפרויקט.

המשלחת יצאה לכפר במטרה לברר לעומק את העובדות בשטח וליצור קשרים מקומיים חזקים, כמיטב האידאולוגיה של הארגון. חברי המשלחת נפגשו עם אנשי קשר מקומיים, אנשים שעבדו עם הקהילה במשך שנים, אנשים בתפקידי מפתח בהנהגה המקומית ואנשי מקצוע בתחומים הרלוונטיים. במהלך שהיית המשלחת בכפר נסקרו מאגרי המים, התשתית החינוכית והרפואית וגובשה תכנית פעולה להמשך הפרויקט. 

 

עד כה, במסגרת הפרוייקט ​המשלחת הצליחה לספק מי שתייה נקיים לביה"ס התיכון Nkaiti. ביה"ס מונה כ-400 תלמידים ופועל באופן שוטף במהלך השנה. באמצעות שימוש נכון, שטח הגגות של בית הספר יכול לאגור מספיק מים כדי לספק את צורכי ילדי בית הספר לאורך כל העונה היבשה (כ-9 חודשים ~ 250 אלף ליטר!). בנוסף הצליחה המשלחת לספק חשמל מאנרגיה סולרית למרכז הרפואי Nkaiti. המרכז הרפואי נמצא בכפר מינג'ינגו ומשרת את קהילת הכפר המונה כ- 3000 איש. 

 

הארגון במשך השנה ימשיך לגייס כספים ואנשי מקצוע ומתנדבים נוספים על מנת שניתן יהיה להמשיך ולשפר את חיי הקהילה. קראו עוד על פרוייקט טנזניה

לראיון עם מיכל אליעזר, ראש 'פרויקט טנזניה' בסניף אוניברסיטת תל אביב של עמותת 'מהנדסים ללא גבולות', על מיזם של אנשים עם כח רצון חזק ואמונה בלתי מתפשרת בדרך:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4827623,00.html

כתבה ב- YNET

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive