ד"ר גדעון שגב זכה יחד עם קבוצת המחקר שלו בפרס ה-R&D 100 היוקרתי

הפרס הוענק לקבוצת החוקרים על פריצת דרך בתחום ייצור המימן הנקי

19 ספטמבר 2022
 ייצור מימן נקי

ד"ר גדעון שגב, מביה"ס להנדסת חשמל בפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן זכה בפרס היוקרתי R&D 100 לשנת 2022 על פיתוח תא השמש SolarCatMesh, אשר הופך את תהליך ייצור המימן ליעיל ונקי. הפיתוח נעשה על ידי קבוצת חוקרים בהשתתפותו של ד"ר שגב, כחלק מעבודת פוסט-הדוקטורט שלו במעבדות לורנס ברקלי שבארה"ב.

 

ייצור נרחב של מימן ירוק יהווה נדבך משמעותי בצמצום פליטת גזי חממה. על אף שהמימן כדלק הוא מקור אנרגיה ירוק, רב ייצור המימן כיום נעשה בתהליכים מזהמים. על כן, מושקעים מאמצים גדולים בפיתוח של שיטות נקיות לייצור מימן כאשר אחד מכיווני המחקר המבטיחים הוא פירוק  של מים למימן ולחמצן תוך שימוש באנרגיית השמש.

 

ד"ר גדעון שגב, יחד עם מספר חברי צוות ממעבדות לורנס ברקלי פיתחו תא שמש לייצור מימן המבוסס על פוטו-אלקטרוליזה, שיטת ייצור מימן ירוקה לחלוטין שבה תא השמש נמצא בתוך תמיסה ומפרק מולקולות מים באמצעות שימוש באנרגיית שמש בלבד. החוקרים הצליחו להנדס תא שמש שפועל לאורך ימים רבים ללא ירידה ביעילותו ואף נבדק בתנאי שטח. הפיתוח מהווה פריצת דרך בתחום ייצור המימן הנקי.

 

פרס ה-R&D 100 נוסד בשנת 1963 ומוענק מידי שנה ל-100 הפיתוחים החדשניים והמבטיחים ביותר מבחינת הייחודיות והשימושיות שלהם בשנה החולפת במגוון תחומי המדע והטכנולוגיה, החל מפיתוחי תכנה וכלה בהנדסת חומרים. מטרת הפרס היא לקדם את הפיתוחים היישומיים במדע בתחומי התעשייה השונים.

 

ישנה חשיבות רבה לפיתוח שיטות ייצור מימן נקיות ויעילות על מנת ליצור תשתית לאגירה של אנרגיה ירוקה ולספק דלקים שהשימוש בהם לא פולט גזי חממה. אני שמח על ההערכה לפיתוח תא השמש בהשתתפותי ולתחום המחקר שלי, מסכם ד"ר גדעון שגב. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>