התוכנית למדע והנדסה של חומרים - תואר כפול - תשפ"ב

  • אודות תוכנית הלימודים
  • תוכנית הלימודים
  • קורסי בחירה

תוכנית הלימודים לתואר ראשון כפול (שתי תעודות) במדע והנדסה של חומרים ובכימיה משותפת למחלקה למדע והנדסה של חומרים ולבית-הספר לכימיה.

התוכנית מיועדת להכשיר מהנדסים ומהנדסות חוקרים וחוקרות בעלי יסודות חזקים הן במדע בסיסי והן בהנדסה, עם יישומיות וראיה מערכתית רחבה, הנדרשת בעולם הטכנולוגי המודרני.


התוכנית תקנה לתלמידות.ים ידע במדעים מדויקים בכלל ובכימיה בפרט, בשילוב הבנה מוצקה של הקשר בין שיטות ההכנה, המבנה (מרמת המוצר המקרוסקופי ועד הרמה האטומית), התכונות (מכאניות, חשמליות, אופטיות, מגנטיות, ביולוגיות, וכו') והיישומים של חומרים. התוכנית מביאה לידי ביטוי את המגמה בעולם לרב-תחומיות ותקנה לבוגר.ת התוכנית באוניברסיטת תל-אביב יתרון יחסי הן במו"פ והן בתעשייה. בוגרי.ות התוכנית יהיו בעלי ידע רב-תחומי, המשלב מדעים מדויקים (כימיה, פיזיקה ומתמטיקה) עם הנדסה (בעיקר – חשמל, מכנית וביו-רפואית), וגם ביולוגיה. כמו כן, שילוב זה יפתח בפניהם אפשרויות נוספות ללימודי המשך באקדמיה.

התוכנית תקנה יסודות מוצקים להמשך מחקר, הן בתארים מתקדמים באקדמיה והן במחקר ופיתוח בתעשייה. בוגרי.ות התוכנית יוכלו להמשיך ללימודי תארים מתקדמים הן בהנדסה והן בבית-הספר לכימיה.

 

תוכנית הלימודים

סה"כ שעות לימוד: 253 ש"ס.

השנתיים הראשונות של התואר מתמקדות בקורסי כימיה, מתמטיקה ופיזיקה ובקורסי בסיס בהנדסה. בשנים השלישית והרביעית הדגש הוא על קורסים במדע והנדסה של חומרים ובכימיה. על-מנת לאפשר לבוגרים.ות להשתלב בהצלחה גם במו"פ בתחומי הכימיה, הן באקדמיה והן בתעשייה, התוכנית כוללת את כל קורסי החובה (מתחום הכימיה) בתוכנית הלימודים הרגילה בביה"ס לכימיה.

תוכנית הלימודים כוללת קורסי חובה ובחירה, כולל מעבדות, במגוון נושאים כגון הקשר בין מבנה לתכונות של חומרים, קוונטים וקשר כימי, קינטיקה ותרמודינמיקה של מערכות כימיות, מעברי פאזות, פני שטח ומשטחי ביניים, כימיה אורגנית, תכונות פיזיקליות וכימיות של חומרים, תכונות מכאניות של חומרים, ספקטרוסקופיה ושיטות אפיון, מתכות וחומרים אל-מתכתיים, חומרים מרוכבים, חומרים חכמים, מידול ותכן חומרים באמצעות מחשב, שיטות אפיון, תהליכי ייצור, הגנת חומרים מפני הסביבה וחקר כשל, חומרים והתקנים אלקטרוניים, חומרים לאגירת ולהמרת אנרגיה, ביו-חומרים, מערכות מיקרו-אלקטרו-מכניות, וכיו"ב. הואיל ומעבדות הוראה הן כלי חשוב בהכשרת מדענים ומהנדסים מצוינים גם יחד, נבנתה תוכנית לימודים הכוללת מגוון רחב של מעבדות מתקדמות, המצוידות במכשור חדיש.

התלמידות.ים יכולות.ים לבחור את קורסי הבחירה כרצונם מהמחלקה למדע והנדסה של חומרים ומביה"ס לכימיה.


פרויקט גמר 

הסמסטר התשיעי מוקדש לביצוע פרויקט גמר בהנחיית חברי.ות סגל מהמחלקה למדע והנדסה של חומרים ו/או מביה"ס לכימיה. אפשרי, ואפילו מומלץ, שיתוף פעולה עם התעשייה (כולל ביצוע הפרויקט בה, בהנחיה משותפת עם נציג.ה מטעמה).

תלמידות.ים מצטיינות.ים יוכלו לבצע את פרויקט הגמר החל מחופשת הקיץ שלאחר שנת הלימודים השלישית ו/או לפרוש אותו על סמסטרים 7 ו‑8, כך שיתאפשר להם להשלים את התואר הכפול בארבע שנים (8 סמסטרים).

מטרת הפרויקט להעמיק את הידע בנושא המעניין את התלמיד.ה, לחשוף אותו.ה לשיטות מחקר מתקדמות ו/או לתעשייה רלבנטית, ולתת לו כלים לחשיבה יצירתית, יזמות ועבודה עצמאית. לאור חשיבות פרויקט הגמר בהכשרה המעשית של התלמידות.ים, הוקצו לו 12 ש"ס, יותר מהמקובל בתוכניות דומות אחרות.

 

ידע וכלים הנרכשים בתואר 

יסודות מוצקים בכימיה, פיזיקה ומתמטיקה ויישומם בפתרון בעיות הנדסיות.

יכולת תכנון, ביצוע וניתוח תוצאות ניסויים.

הבנת שיקולים שונים בבחירת חומרים ותהליכים בתעשיות שונות (כלכליים, מחזור והשפעה על הסביבה, יכולת ייצור בטכנולוגיות שונות, זמינות חומרי גלם, שיקולים אסטרטגיים, אורך חיים ומנגנוני כשל, וכו').

הבנת הקשר בין שיטות ההכנה של חומרים לבין מבנה החומר הנגזר מהן, תכונות החומר, ויישומיו.

הכוונה לעבודה בצוות.

יכולת זיהוי בעיות הנדסיות ופתרונן.

יכולת להציג היטב נושאים מדעיים והנדסיים, הן בכתב והן בעל-פה.

חשיבה מקורית, יצירתית ויזמות.

מוכנות לשאת בתפקידי מנהיגות מקצועית בתחום החומרים.

 

זכאות לתואר 

כדי לזכות בתואר בוגר.ת אוניברסיטה (B.Sc.) בתוכנית במדע והנדסה של חומרים ותואר בוגר.ת אוניברסיטה בכימיה, על התלמיד.ה למלא את הדרישות הבאות:

לעמוד בכל הדרישות האקדמיות – אוניברסיטאיות ופקולטיות – שנקבעו כתנאי לקבלת התואר בוגר.ת, על-פי תוכנית הלימודים של התוכנית ומכסת שעות של 253 ש"ס, מתוכן 212-215 ש"ס קורסי חובה, 23-26  ש"ס קורסי בחירה, 6 ש"ס קורסי בחירה הומניים ו-9 ש"ס שיבחרו ע"י התלמיד.ה מבין: קורסי בחירה נוספים, חניכה אישית, סמינריונים בקריאה מודרכת, קורסי מפגשי מדע וטכנולוגיה (ביקורים במעבדות מחקר ובתעשייה, והשתתפות בסמינרים מקצועיים).

כל הציונים בקורסים הנדרשים חייבים להיות בציון "עובר" לפחות.

הממוצע המשוקלל של כל המקצועות הנלמדים חייב להיות 70 לפחות.

לא ניתן לשפר ציון לאחר קבלת אישור זכאות לתואר.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>